Některá strojírenská měřidla jsou velmi zvláštní

Výrobky


Subita – kdyby vám dal někdo za úkol přesně změřit zhotovené válcové otvory, jak byste postupovali? Měření průměru otvorů není tak jednoduché, jak se zdá, potřebujete k tomu měřidlo se dvěma nebo třemi dotyky, které změří dotyčný rozměr na setiny milimetru. Pro hrubé měření mělkých otvorů vám postačí posuvné měřítko, ale potřebujete-li měřit s velkou přesností otvor ve větší hloubce, musíte na to jít jinak. Měření otvorů se provádí pomocí dutinoměrů, které strojaři nazývají jako subita. S těmito měřidly se často setkáte ve výrobním procesu a také se používá naprosto běžně u výstupní kontroly. Podotýkáme, že jde o měřidla velmi přesná, a že se se subity měří otvory pro pohyblivé části strojů zhotovené s minimální rozměrovou tolerancí a s velmi jemným povrchem.

měřidla ve strojírenství

Pasametry – strojírenská výroba probíhá v různých počtech obrobků. Pokud se jedná o velkosériovou produkci, a výstupní kontrolor potřebuje měřit stovky, možná tisíce výrobků v krátkém čase, kdyby to prováděl pomocí mikrometru kus za kusem, ztratil by tím spoustu času. Proto se v takových situacích uplatní pasametr. Je to poměrové měřidlo, kde se měří pouze úchylka od předem nastaveného rozměru. Měření pasametrem je mnohonásobně rychlejší a během krátké doby máte jasno, zda je výrobek ještě v toleranci, nebo jde o zmetek, anebo je to kus, který je možné ještě obrobit a napravit.

posuvné měřítko

Sinusová pravítka – přesné měření úhlů u kuželových výrobků nebo jejich částí je ve strojírenství také nesnadné. Neexistuje přesnější metoda měření úhlů, než sinusovým pravítkem. Měření se provádí nepřímou metodou pomocí výpočtu, kdy se výrobek upnutý do měřidla podkládá měrkami a odečtené naměřené hodnoty se pak vkládají do matematického vzorce, kde figuruje sinus úhlu alfa. Toto měření je sice poněkud náročnější a složitější, ale je velice přesné a spolehlivé.